۰۲۱۴۹۹۴۷۰۰۰ info@sabtima.com

ایزو نوعی گواهینامه استاندارد بین‌المللی در زمینه سیستم مدیریت کیفیت است. ازآنجایی‌که سازمان استانداردسازی بین‌المللی ایزو اعطای این استاندارد را برعهده دارد، شرکت‌ها برای اخذ انواع ایزو به فراخور نیاز و سبک فعالیت و نوع تولیداتشان از این طریق اقدام می‌کنند. در عصر حاضر دریافت ایزو اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که در بسیاری از مبادلات بازرگانی در حیطه بین‌المللی مورد نیاز است.

از این‌رو سازمان ایزو به ترویج دریافت استانداردهای بین‌المللی اقتصادی و صنعتی می‌پردازد تا مبادلات در حرفه‌ها و صنایع مختلف ساختار منسجم‌تری پیدا کند.

ایزو یک سازمان توسعه‌دهنده استانداردها برای تمام فعالیت‌های خدماتی و تولیدی است که روند کار را برای تولیدکننده و مصرف‌کننده شفاف‌سازی سازی می‌کند. انواع مختلفی از ایزو وجود دارد که هرکدام مفهوم خاصی را منتقل می‌کنند.

هرکدام از انواع گواهی‌نامه‌های ایزو کاربرد و موارد استفاده متفاوتی دارد که باید آگاهی کافی در مورد آن‌ها داشته باشید. این نوع استانداردهای ایزو مجموعه وسیعی از فعالیت‌ها را در برمی‌گیرد که ممکن است در مورد ارائه خدمات، تولید محصول، مدیریت فرایند یا تأمین مواد باشد. هر سازمانی برای این‌که عملکردش را بهبود دهد باید به‌طور پیش‌نیاز انواع گواهینامه ایزو مورد نیاز برای دستیابی به اهدافش را بشناسد.

هر مجموعه ای این اختیار را دارد که بیش ‌از یک گواهینامه ایزو دریافت کند. این استاندارد بین‌المللی مزایای زیادی همچون بهبود فرآیندهای تولید محصولات و خدمات‌دهی و همچون اعتبار بیشتر مجموعه در سطح بین‌المللی به به دنبال دارد. اخذ انواع ایزو نیاز به آگاهی دارد اما پرکاربردترین و برجسته‌ترین آن‌ها را در این‌جا معرفی می‌کنیم.

 آشنایی با اخذ انواع ایزو

ایزو 9001 : ایزو 9001 یکی از معروف‌ترین استانداردها در زمره استاندارد 9000 است که معیارهای مشخصی برای سیستم‌های مدیریت کیفیت وضع می‌کند. شرکت ها و سازمانهایی که موفق می شوند این نوع گواهینامه  ISO 9001را دریافت کنند در حقیقت با این زبان می خواهند بگویند سیستم مدیریتی باکیفیت و موثر در آن سازمان برقرار است.

این نوع استاندارد در هر تشکل کوچک و بزرگی قابل اجراست و بر مبنای پاره‌ای اصول مدیریت کیفیت مانند مدیریت عالی، مشتری‌مداری قوی، بهبود مستمر فرایند تولید و انگیزه فعالیت قرار دارد. دریافت این گواهینامه نتایجی مانند کیفیت سازماندهی شده در خدمات و تولیدات را در بر خواهد داشت و از اعمال سلیقه اشخاص در امور جلوگیری می شود.

 ایزو 14001 : این استاندار یکی از انواع خانواده ایزو 14000 در زمینه مدیریت مسئولیت‌های زیست‌محیطی و صرف‌نظر از این‌که هر سازمان چه نوع فعالیتی دارد، در این زمینه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. گواهینامه 14001 در حقیقت چارچوب عملکردی را مشخص می‌کند که هر شرکت یا سازمانی برای دستیابی به سیستم مدیریت محیط‌زیست مؤثر می‌تواند آن را بکار گیرد.

 ایزو 45001 : این سبک از اخذ انواع ایزو در زمینه بهبود فرآیند ایمنی در محل کار، کاهش خطرات احتمالی و شرایط کار مناسب‌تر و ایمن‌تر و به ‌طورکل بهبود ایمنی کارکنان در نظر گرفته می‌شود. این نوع استاندارد به نوعی جایگزین OHSAS18001 شده ‌است.

ایزو 22000  :با توجه به اهمیت شدید سلامت مواد غذایی و تأثیرات مخرب غذاهای غیرایمن، تمام فعالان و تولیدکنندگان مواد غذایی بر اساس استانداردهای ایزو 22000 موظف‌اند برای رفاه حال مصرف‌کنندگان ایمنی محصولات خود را بالا ببرند.

ایزو 31000: گواهینامه استاندارد ایزو و 31000 مربوط به مدیریت ریسک است و برای هر سازمانی که به دنبال این هدف باشد صادر می‌شود.

ایزو 10002 و ایزو 10004 : این نوع از گواهی‌نامه‌ها در زمینه رضایت مشتریان، مدیریت کیفیت، رسیدگی و نظارت به شکایات در سازمان‌ها اعطا می‌شود.

ایزو 270001 : صدور گواهینامه ایزو  ISO/IEC 27000 در زمینه مدیریت امنیت اطلاعات به سازمان‌ها تعلق می‌گیرد و موجب می‌شود سازمان‌ها سیستم امنیت اطلاعات مالی و داده ها و  مشخصات کارمندان، امنیت دارایی‌ها و اطلاعات سپرده نزد اشخاص ثالث و مالکیت معنوی را بهتر مدیریت کنند. دریافت گواهینامه ایزو برای سازمان‌ها

در مورد اخذ انواع ایزو باید خاطرنشان کنیم که بعضی از گواهینامه های ایزو حالت عمومی دارد به این صورت که گستره زیادی از شرکت‌ها را در برمی‌گردد اما بعضی موارد دیگر به ‌طور اختصاصی برای شرکت‌ها و کاربردهای خاصی اعطا می‌شود. به ‌عنوان نمونه استاندارد ایزو 9001 مربوط به مدیریت کیفیت نوعی از استانداردهای ایزو عمومی بشمار می‌رود. انواع استانداردهای ایزو بسیار گوناگون هستند. بر اساس آخرین گزارشات سازمان استانداردسازی بین المللی (ISO) تعداد استانداردهای ایزو صادر شده 22088 گواهینامه صادر شده می باشد که تعداد آن همچنان در حال افزایش است. اخذ انواع ایزو که برایشان گواهینامه صادر می شود و بین مردم شناخته شده تر هستند استانداردهای مدیریتی است.