ثبت برند و لوگو

در این نوشته شما می خوانید :

ثبت برند و لوگو

ثبتیما
R133000000
R 103.000.000
  • ثبت شرکت
22 درصد تخفیف

ثبت برند و لوگو تجاری عامل کلیدی برای معرفی کالا و خدمات کسب ‌و کار شماست که هر چقدر این نشانه تجاری خلاقانه و منحصر به ‌فرد باشد مشتریان بیشتری را جذب می‌کند. علامت تجاری درواقع نماد، طرح یا اسم یا ترکیبی از همه این‌هاست که برای معرفی کالا و خدمات فروشنده یا هر عامل فروش دیگری ارائه می‌شود. این نماد بهترین راهکار برای متمایز کردن محصولات رقبا از هم می‌باشد.

دو ویژگی مهم برند تجاری داشتن اصالت و جذابیت است و این دو شاخصه بدون به ‌کارگیری ابتکار برای ایجاد برند تازه امکان‌پذیر نمی‌شود.

لوگوها معمولا به نحوی طراحی می شوند که در کنار سادگی بیشترین میزان بار معنایی و نشانه های تصویری را در خود گنجانده اند.

برند یا لوگو می‌تواند مربوط به نشان تجاری کسب ‌وکار یا مرکز تولیدی شما باشد. برای ثبت برند و لوگو باید ۴ مرحله را طی کنید:

  • برای برندتان نام و نشان تجاری انتخاب کنید: همان‌طور که می‌دانید انتخاب نام و علامت تجاری برای برند تاثیر زیادی در اعتبار بخشی به کسب ‌وکارتان دارد. شما نامی انتخاب می‌کنید که سال‌ها زیر سایه آن فعالیت دارید و به مشتریان در بازار خدمات  ارائه می‌دهید. پس در انتخاب نام تجاری باید اولاً در نظر بگیرید که این عنوان محدودیتی از نظر سبک نداشته باشد و در وهله دوم پیش‌از این ثبت ‌نشده باشد. برخی از نام‌ها به‌خاطر این‌که خلاف قوانین اسلامی هستند ممنوع اعلام می‌شوند.
  • استعلام از امکان ثبت برند: پیش ‌از این ‌که برای ثبت برند و لوگو تصمیم نهایی بگیرید باید اطمینان حاصل کنید که پیش ‌از این ثبت‌ نشده باشد. اگر یک نام تجاری پیش ‌از شما توسط سازمان دیگری ثبت ‌شده باشد، شما دیگر مجاز نیستید مجدداً از آن استفاده کنید. بنابراین پیش‌ از اینکه نام و نشان تجاری کاندید شده شما، در سامانه ثبت برند رد شود، استعلامی در خصوص امکان وجود نام و نشان مشابه بگیرید.
  • تکمیل کردن مدارک: پس‌از اینکه مرحله انتخاب نشان تجاری با موفقیت انجام شد و نام مناسبی برای حوزه فعالیت خود انتخاب کردید و در خصوص احتمال وجود نام مشابه استعلام گرفتید حالا نوبت به این می‌رسد که مدارک لازم برای ثبت برند را کامل کنید. عده زیادی از افراد تصور می‌کنند فرآیند ثبت برند کار خیلی سختی است. درصورتی‌که این باور اشتباه است و فرآیند تکمیل مدارک خیلی راحت بوده و با داشتن آگاهی کافی می‌توانید مراحل این کار را با موفقیت و به‌راحتی سپری کنید.
  • ثبت اظهارنامه نشان تجاری: بعد از اینکه از تکمیل مدارک مورد نظر اطمینان حاصل کرده‌اید حالا باید در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی وارد شده و ثبت‌نام کنید. برای تأیید حساب کاربری‌تان از دفترخانه اسناد رسمی گواهی امضا دریافت کنید. پس ‌از اینکه فرآیند ثبت اظهارنامه و بارگذاری مدارک مورد نیاز و تصویر برند انتخاب شده در وبسایت تکمیل شد باید یک بازه پانزده ‌روزه برای اعلام نتیجه بررسی توسط کارشناسان منتظر بمانید.
ثبت برند و لوگو

مدارک مورد نیاز برای درخواست ثبت برند و لوگو

  • مدارک مربوط به احراز هویت اشخاص حقیقی (کپی کارت ملی و کپی شناسنامه)

2- مدارک هویتی اشخاص حقوقی (شامل آگهی تاسیس شرکت یا هر گونه تغییرات مربوطه)

3- اگر نماد برند ریشه عربی یا لاتین دارد باید کارت بازرگانی ارائه شود ( منظور از برند لاتین نام هایی هستند که در ساختار آنها از واژه های انگلیسی استفاده شده است)

4- نمونه نشان تجاری ( باید نمونه‌ای از نشان تجاری طراحی ‌شده را هنگام تکمیل اظهارنامه آپلود کرده و به‌همراه سایر مدارک ارائه دهید)

5- باید مدارک حاکی از این‌که شما در حوزه مشخصی مانند پزشکی، صنعت، آموزشی و… فعالیت دارید و خواستار ثبت برند برای زمینه کاری خود هستید را ارائه دهید

امروزه با وجود رقابت شدید بین صاحبان مشاغل در بازار بهتر است برای اعتبار بخشیدن به کسب‌ وکارتان برند و لوگوی تجاری اختصاصی خودتان را داشته باشید. همان‌طور که اشاره کردیم لوگو باید کاملاً منحصربه‌فرد باشد تا هر فردی با دیدن آن متوجه تجارت شخصی یا شرکت شما شود.

هزینه ثبت برند و لوگو

هزینه‌های دقیق ثبت برند و لوگو با توجه به تورم و اوضاع اقتصادی موجود چندان قابل‌پیش‌بینی نیست. اگر می‌خواهید پیش‌از هر کاری برآورد هزینه داشته باشید بهتر است با مشاوری در این زمینه گفتگو کنید. درضمن اگر امکان انجام مراحل زیر را به‌ صورت حضوری ندارید بهتر است برای پیگیری مراحل ثبت شرکت و امور مرتبط از یک شخص حقوقی کمک بگیرید.

با ثبتیما تا ابد باقی بمان
همراه با ما باشید در تمامی شبکه های اجتماعی
Instagram : sabti.ma
WhatsApp
Telegram
Print
Twitter