۰۲۱۴۹۹۴۷۰۰۰ info@sabtima.com

مراحل ثبت شرکت غیرتجاری

در دنیای امروز ثبت شرکت برای هویت بخشیدن به کسب ‌و کار و پیگیری قانونی امور کاری یک امر ضروری است. در حیطه قوانین ثبت شرکت به دو یا چند شریک که در قالب یک مؤسسه سهام‌دار هستند و در راستای اهداف کاری بلندمدت یا کوتاه‌مدت و غیرتجاری فعالیت می‌کنند شرکت غیر تجاری گفته می‌شود.برای آشنایی با مراحل ثبت شرکت غیرتجاری با ما همراه باشید.

ثبت شرکت غیرتجاری همان‌طور که از نامش برمی‌آید تنها برای امور غیرتجاری و با اهداف و شرایط متفاوتی نسبت به سایر شرکتها به ثبت می‌رسد. در این همکاری توافقی که با قصد انجام برنامه‌های خدماتی یا اقتصادی شکل می‌گیرد، شرکت باید به‌ طور قانونی ثبت شود. فعالیت این شرکت‌ها تنها زمانی جنبه قانونی به خود می‌گیرد که به ثبت رسیده باشد.

موضوع مهمی که در زمینه ثبت شرکت غیر تجاری مطرح است این است که این شرکت‌ها با اهداف اکتشافی، علمی، ادبی و یا امور خیریه برپا می‌شود. این شرکت‌ها با عناوینی همچون مؤسسه، انجمن، بنگاه یا کانون شروع به کار می‌کند.

 شرکت‌های غیرتجاری چه نوع فعالیتی دارند؟

این شرکت‌ها همان‌طور که از نامشان برمی‌آید فعالیت‌هایی خارج از زمینه‌های تجاری دارند. صاحبان شرکت‌های غیرتجاری پس ‌از سپری کردن مراحل ثبت شرکت به‌ عنوان شخصیتی حقوقی شناخته می‌شوند.

برای ثبت شرکت تجاری چه مدارکی لازم است؟

اعضایی که در این نوع شرکت‌ها سهام‌دار هستند و اعضای مؤسس محسوب می‌شوند، باید کارت ملی و شناسنامه را به ‌همراه کپی به اداره ثبت ارائه دهند. صورت‌جلسه مجمع عمومی به ضمیمه اظهارنامه هم از جمله مدارک دیگری است که می‌بایست در دو نسخه به اداره ثبت تحویل داده شود. چنانچه شرکت غیرتجاری مورد نظر از نوع غیرانتفاعی باشد باید تأییدیه مهر شده اداره نیروی انتظامی، رسید پرداخت حق ثبت و مجوز دریافتی از سازمان مربوطه برای فعالیت در زمینه ای مشخص، به اداره ثبت شرکت ارائه شود.

در مورد شرکت‌های غیرتجاری که مجوز ثبت فعالیت کاری‌شان را در کشور دیگری انجام داده باشند لازم است گواهینامه تصدیق را به‌ همراه نسخه ترجمه ‌شده آن به اداره ثبت مربوطه تقدیم کنند.

روند ثبت شرکت غیرتجاری

– فرم تقاضانامه ثبت شرکت توسط یکی از شرکا پرشده و امضا شود

– تنظیم صورت‌جلسه میان اعضای مؤسس و امضای آنها

– تنظیم اساسنامه به ‌همراه امضای همه شرکا در پائین همه صفحات ( آنچه در یک شرکت تجاری یا مؤسسه اهمیت زیادی دارد این است که تنظیم اساسنامه با مسئولیت محدود قرارداد شود. از سوی دیگر موارد مهمی همچون مجامع عمومی، هیأت ‌مدیره و اختیارات آنها به‌طور واضح در اساسنامه مشخص‌شده باشد)

– مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها به آدرس اینترنتی sherkat.ssa.ir

– تکمیل سایر اطلاعات خواسته ‌شده در سایت

– انتخاب نام شرکت تجاری (در این مرحله اطلاعات ارائه ‌شده توسط کارشناسان حقوقی بررسی می‌شود.  در صورتی‌که نقصی در مدارک باشد عودت داده می‌شود و اگر مدارک تکمیل باشد تایید و پذیرش می‌شود)

– پس ‌از تکمیل مراحل پذیرش اینترنتی باید نسخه‌های اصلی صورت‌جلسه و مدارک ضمیمه را به آدرس مشخص ‌شده در سایت با پست پیشتاز ارسال کنید.

– در صورتی ‌که صورت‌جلسه تایید شود، مسئول ثبت شرکت دستور ثبت شرکت را صادر کرده و مشخصات مربوط به شرکت تجاری جدید در دفاتر رسمی اداره بطور دائم ثبت می‌شود.

– در مرحله نهایی آگهی ثبت شرکت غیرتجاری در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار درج می‌شود مهم‌ترین قوانین ثبت شرکت‌های تجاری

– در این نوع از قراردادها باید سهم هر یک از اعضا در آن سرمایه‌گذاری به‌ طور دقیق مشخص ‌شده باشد

– شرکای طرف قرارداد نباید کمتر از ۲ نفر باشند

– شرکت نباید با اهداف نامشروع و برخلاف نظم عمومی فعالیت داشته باشد

– براساس قوانین ثبت شرکت‌ها باید ابتدا شرکت های غیرتجاری از نیروی انتظامی استعلام بگیرند وپس ازآن تأییدیه مورد نظر شرکت تجاری را ثبت کنند

– پیش از انجام مراحل نهایی ثبت شرکت های غیر تجاری باید مجوز فعالیت دریافت شده باشد

نکات مهم برای تنظیم اظهارنامه ثبت شرکت های غیرتجاری

نام شرکت تجاری

مکان مورد نظر برای شروع فعالیت شرکت غیرتجاری

تابعیت اعضای اصلی

لیست اسامی موسسان شرکت غیرتجاری

تعیین میزان سرمایه های نقدی و غیر نقدی شرکت

سایر مراکز و شعب غیرتجاری

نوع فعالیت شرکت غیرتجاری

برای مشاهده مراحل ثبت شرکت های غیر تجاری می توانید به سامانه اینترنتی مربوطه مراجعه کنید. پس از اینکه مراحل قانونی ثبت شرکت انجام شود، شرکت مورد نظر در دفتر مخصوصی ثبت شده و در نهایت یک نسخه از نامه پذیرش ثبت شرکت غیر تجاری برای متقاضی ارسال می شود.