راهنمای کامل رتبه بندی

به راهنمای کامل رتبه بندی شرکت خوش آمدید. احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که رتبه بندی شرکت ها چیست یا اینکه می‌‌خواهید درباره انواع رتبه بندی شرکت، شرایط رتبه بندی شرکت و یا مدارک لازم جهت رتبه بندی شرکت بیشتر بدانید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به نحوه اخذ رتبه یا همان گرید شرکت بپردازیم.

در این نوشته شما می خوانید :

رتبه بندی شرکت ها چیست؟

فرآیند اخذ رتبه برای شرکت یا همان رتبه بندی، اصولا به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن کیفیت و صلاحیت کار شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. رتبه‌بندی در واقع یک مقیاس اندازه‌گیری برای تشخیص میزان صلاحیت یک شرکت از نظر میزان کیفیت و کمیت است که توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اتخاذ می‌شود. هر شرکت برای عقد قرارداد با شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی نیازمند اخذ رتبه است. گواهی رتبه در اصل، مجوزی بر اساس ضوابط سازمان‌های ذی‌ربط است که به منظور اعلام صلاحیت و رتبه اشخاص حقوقی صادر گشته و بدین وسیله شرکت‌ها قادر خواهند بود تا در مناقصات دولتی و پروژه‌های بزرگ شرکت کنند.

انواع رتبه بندی شرکت

بر اساس نوع فعالیت هر یک متفاوت است. شرکت‌ها از منظر نوع فعالیت برای اخذ رتبه به ۴ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

رتبه بندی شرکت های مشاور:

این رتبه‌بندی که از طریق سایت ساجات انجام می‌شود از ۱ تا ۳ متغیر است. بر این اساس، بالاترین رتبه ۱ و پایین‌ترین آن ۳ می‌باشد. اگر شرکت شما یک شرکت مشاور است می‌توانید مراحل کامل اخذ رتبه مشاور را در اینجا مشاهده نمایید.

رتبه بندی شرکت های پیمانکاری:

رتبه‌بندی پیمانکاران، بسته به توان مالی شرکت، سابقه کاری و پروژه‌های انجام شده توسط شرکت و نیروهای فنی و تخصصی آن از ۱ تا ۵ متغیر است که بالاترین رتبه ۱ و پایین‌ترین آن ۵ است. اگر تمایل به اخذ رتبه پیمانکاری دارید می‌توانید در مقاله راهنمای کامل اخذ رتبه پیمانکاری تمام جزئیات لازم را مطالعه نمایید.

رتبه بندی شرکت های انفورماتیک:

رتبه‌بندی شرکت‌ها و موسساتی که زمینه فعالیت آن‌ها انفورماتیک باشد از ۱ تا ۷ متغیر است که پایین‌ترین رتبه آن ۷ و بالاترین رتبه ۱ می‌باشد.

رتبه بندی epc (طرح و ساخت):

رتبه epc گواه بر میزان توانایی و تخصص شرکت پیمانکار در بخش‌های مختلف مهندسی، تدارکات، ساختمان و نصب و راه‌اندازی است.

نحوه رتبه بندی شرکت ها

همانطور که ‌می‌دانید بعد از ثبت شرکت، مهم‌ترین امری که به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی باید بدان توجه کرد، رتبه‌بندی است. رتبه بندی ها بنا بر قوانین و دستورالعمل‌های معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جهوری انجام شده و بر این اساس، شرکت‌های پیمانکاری از رتبه ۱ تا ۵ و شرکت‌های مشاور از رتبه ۱ تا ۳ رتبه‌بندی می‌شوند. پس از آنکه متقاضی درخواست اخذ رتبه برای شرکت دهد، فرآیند رتبه بندی ابتدا با بررسی اولیه پرونده توسط کارشناس دفتر نظام فنی و اداری آغاز می‌شود. در صورت تایید، پرونده به رئیس گروه دفتر نظام فنی و اجرایی ارجاع می‌شود. پس از کنترل نهایی پرونده و در صورت تایید مدیر کل دفتر نظام فنی و اجرایی، درخواست متقاضی به ثبت رسیده و پس از اطلاع‌رسانی از طریق سامانه ساجات، گواهینامه صلاحیت صادر می‌شود.

شرایط رتبه بندی شرکت

 • جهت اخذ رتبه ابتدا باید یک شرکت داشته باشید و چنانچه شرکت خود را هنوز ثبت نکرده‌اید، می بایستی یک شرکت را در حوزه کاری خود در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید راهنمای کامل ثبت شرکت را بخوانید.

 • دو سوم از اعضای هیات مدیره می‌بایست حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.
 • به کار گیری یک مهندس که دارای 7 سال سابقه بیمه رد شده از یک شرکت دارای رتبه در هیات مدیره
 • دو نفر مهندس دارای سابقه بیمه و کار مرتبط به میزان 3 سال (اگر این دو مهندس عضو هیات مدیره باشند، شرکت می تواند از دو شاخه متفاوت تقاضای رتبه بندی شرکت داشته باشد.)

شرایط عمومی تعیین صلاحیت و اخذ گرید برای شرکت به شرح ذیل است:

 • نخستین گام جهت اخذ رتبه، ثبت شرکت است؛ لذا شرکت باید در سازمان ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده باشد.
 • لازم است شرکت، طبق ضوابط و دستورالعمل‌های مورد نیاز، شرایط و امتیازات لازم برای تعیین صلاحیت در رتبه‌ای که می‌خواهد کسب کند را داشته باشد.
 • عدم سوء پیشینه حرفه‌ای شرکت؛ بدین معنا که شرکت برای انجام کارهای مربوطه محرومیت و یا ممنوعیتی نداشته باشد.
 • عدم اشتغال مدیران شرکت در بخش های دولتی
 • سابقه کار مرتبط اعضاء هیئت مدیره و مدیرعامل

 

مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت

 1. تعهد نامه سازمان یا تعهد نامه محضری و تعهد نامه منع مداخله کارکنان دولت (تعهد نامه محضری برای کلیه اعضای هیئت مدیره الزامی است)
 2. جهت اخذ رتبه تقاضای رتبه بندی در سربرگ شرکت با شماره تلفن و آدرس شرکت می بایستی با آخرین آدرس طبق روزنامه برابر باشد
 3. اصل گواهینامه رتبه بندی در صورت دارا بودن رتبه قبلی
 4. کپی برابر اصل کلیه روزنامه های رسمی و اوراق ثبتی شامل: شرکتنامه و تقاضانامه، اساسنامه از طریق سازمان ثبت شرکت ها
 5. آخرین صورتجلسه سهامداران
 6. کپی شناسنامه و کارت ملی و مدارک تحصیلی در قطع A4
 7. کپی برابر اصل مدارک تحصیلی و اصل مدارک تحصیلی جهت بازدید کارشناس.
 8. کپی کارت پایان خدمت فارغ التحصیلان تا ۳ سال گذشته.
 9. آدرس و شماره تلفن افراد امتیاز آور و سهام داران ۵% و زیر ۵% سهم در سربرگی که دارای شماره تاریخ و آدرس باشد
 10. اصل پرینت گواهی تامین اجتماعی
 11. کپی موافقتنامه یا قرارداد بهمراه تاییدیه کارکردها )پشت هر پیمان(
 12. تاییدیه کارکردها شامل:مفاصا حساب بیمه، سند ذیحسابی، آخرین صورت وضعیت تایید شده توسط کارفرمای اصلی بهمراه نامه گواهی تایید کار انجام شده در سربرگ کارفرما
 13. اظهارنامه مالیاتی تایید شده توسط سرممیز مالیاتی مربوطه شامل ترازنامه و جدول شماره ۶ همچنین جدول سود و زیان جدول شماره 5

 

مدت زمان لازم جهت اخذ گرید شرکت

طبق سامانه ساجات، در صورت كامل بودن همه مدارک مورد نیاز جهت اخذ گرید شرکت، طی بازه زمانی ۲ الی ۳ ماهه گواهينامه رتبه‌بندی صادر ميگردد. بدیهی است با کمک گرفتن از مشاوران با تجربه و متخصص ثبتیما در زمینه اخذ رتبه، فرآیند اخذ گرید شرکت هر چه سریع‌تر و با سهولت بیشتر صورت خواهد گرفت. برای دریافت مشاوره حقوقی می‌توانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

استعلام رتبه بندی شرکت

پس از صدور گواهینامه و اخذ رتبه، جهت استعلام رتبه شرکت می‌توانید  به سامانه ساجار به نشانی www.sajar.mporg.ir مراجعه کنید.

نحوه استعلام رتبه شرکت

با ورود به سایت ساجار (سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور) به راحتی و با داشتن اطلاعات اولیه شرکت، شامل نام کامل شرکت و شناسه ملی آن می‌توانید اطلاعاتی از جمله نوع گواهینامه، محل صدور، وضعیت اعتباری و تاریخ صدور و انقضای گواهینامه را بدست آورید. بدین ترتیب می‌توانید از صحت دارا بودن گرید شرکت اطمینان حاصل کنید.

تمدید یا ارتقای رتبه بندی شرکت

بسته به نوع شرکت، مدت زمان اعتبار گواهی رتبه بندی متفاوت است. برای شرکت‌‌های پیمانکاری و شرکت‌های مهندسین مشاور، مدت زمان اعتبار گواهی ۴ سال است و گواهی رتبه بندی شرکت‌های انفورماتیک به مدت ۲ سال اعتبار دارد. پس از اتمام مدت اعتبار گواهی رتبه، در صورت تمایل می‌توانید با اقدام برای ارزیابی مجدد، رتبه خود را تمدید کرده یا ارتقا دهید. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در صورتیکه شرایط لازم برای تمدید یا ارتقای رتبه فراهم نشود، ممکن است رتبه شما تنزیل پیدا کند؛ یعنی اگر شرکتی عملکرد مناسبی نداشته باشد و معیارهای لازم برای اخذ رتبه بالاتر را نداشته باشد حتی ممکن است رتبه پایین‌تری را اخذ نماید. پس می‌توانید قبل از اقدام برای تمدید یا ارتقای رتبه شرکت خود از مشاوره متخصصان حقوقی مجرب و قابل اعتماد ثبتیما بهره‌ بگیرید. در مقاله تمدید رتبه پیمانکاری به طور کامل به نحوه تمدید رتبه شرکت های پیمانکاری و تمدید رتبه شرکت های ساختمانی پرداخته ایم.

هزینه اخذ رتبه شرکت

هزینه اخذ رتبه، بنا بر نوع فعالیتی که شرکت دارد متفاوت است. همچنین قیمت رتبه بندی شرکت با توجه به نوع مدارک شرکت ها نوسان داشته و به ازای رتبه‌های بالاتر قیمت بالاتری محاسبه خواهد شد. جهت دریافت قیمت می‌توانید با کارشناسان خبره و مشاوران حقوقی ثبتیما در تماس باشید.

با ثبتیما تا ابد باقی بمان
همراه با ما باشید در تمامی شبکه های اجتماعی
Aparat: aparat.com/Sabtima
Telegram: https://t.me/sabtima1
Instagram :
sabti.ma
WhatsApp
Telegram
Print